K zlatu a striebru pribudol bronz vďaka hliadke singlistov

01.06.2014 Celý región

Viedeň 31. mája (spravodajca TASR) - Slovenská výprava si v sobotu na ME slalomárov na divokej vode skompletizovala zbierku medailí všetkých vzácnych kovov po bronze singlistov. V zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Karol Rozmuš skončili so stratou 3,68 sekundy za zlatými Slovincami, striebro patrilo Česku.

Slovenskí singlisti patrili vo viedenskom kanáli medzi 10 štartujúcimi tímami k horúcim favoritom hlavne preto, že v trojici mali zlatého Slafkovského a strieborného Martikána z pretekov jednotlivcov a vlani na ME i MS boli zlatí. Na rozdiel od tímov pred nimi, ktoré zajazdili čisto, si konto zaťažili dvoma trestnými sekundami a úmysel dosiahnuť tretie víťazstvo za sebou na ME im nevyšiel. Rozmušov ťuk na predposlednej 22. bránke bol síce rozhodujúci v boji o striebro, no na zlatých Slovincov by nestačili ani po jazde bezchybnej.

"Mal som dva ciele, postúpiť do finále v individuále a mať medailu v hliadkach, podaril sa aspoň jeden," povedal nováčik v tíme Karol Rozmuš. "Urobil som technickú chybu na predposlednej bránke, mrzí ma to, no prvá seniorská medaila neobyčajne teší. Aj som sa bál, že mi obaja naši Mišo a Saša ujdú a podarilo sa, zámer príliš nestratiť mi vyšiel. Na štarte som mal obavy a som rád, že som niečím prispel k bronzu."

V hliadkach kajakárov medzi 17 tímami Slováci v zložení Martin Halčin, Ján Šajbidor a Matúš Hujsa nesklamali a po dojazdení dokonca figurovali na tretej priečke. Zostávajúce tri tímy ich však preskočili, a tak klesli na šieste miesto, no ich výkon zanechal sympatický dojem, aj keď za vlaňajšou 4. priečkou na ME v Krakove zaostali.

V nedeľu program ME zavŕšia semifinále a finále deblistov a kajakárok a preteky hliadok v rovnakých kategóriách.

Zlato pre Slafkovského, striebro Martikánovi

Pre slovenských singlistov nemohlo dopadnúť finále na 15. ME slalomárov na divokej vode vo Viedni lepšie. Zlatom sa ovenčil Alexander Slafkovský a striebrom Michal Martikán, tretí skončil obhajca titulu Nemec Jan Benzien.

V popoludňajšom finále už ukázalo počasie horšiu tvár, aj zapršalo a zdvihol sa silný nárazový vietor. Slovenská výprava sa spoliehala na dvojicu mužských singlistov, a tí nesklamali a splnili stopercentne všetky túžby divákov z fanklubu na tribúne i okolo kanála. Zlatý Slafkovský ukázal čistú finálovú jazdu, strieborný Martikán si síce raz ťukol do bránky, na 14-tej protiprúdke, no bol taký rýchly, že za Slafkovským zaostal len 1,27 sekundy.

Pre Slafkovského znamená zlato prvé individuálne na ME a MS a na svojom konte má už na európskych šampionátoch šesť individuálnych medailí (1-3-2), Michal Martikán sedem (4-3-0).

Slafkovský sa dočkal zlata

Zlatý Alexander Slafkovský sa dočkal zlata v individuálnych pretekoch prvýkrát v kariére na ME, či MS. "Po druhých, tretích miestach sa to aj patrilo. V tejto sezóne som začal trochu rozpačitá, no tú dosiaľ najdôležitejšiu jazdu som zvládol. Aj keď s chybičkami na štyrikrát rovnakej trati, no vždy s inými nájazdami. Bolo treba zopakovať najlepšie pasáže, čo sa ťažko dokonale podarí."

Radostné gestá rozdával ako starostlivý gazda pri osievaní poľa, pozorne, na všetky strany. "Mám veľkú radosť, po dojazde som prežíval nervy, Michala som sa najviac obával, no keď ťukol a došiel do cieľa, mohol som sa tešiť naplno. Ako prvá prišla za mnou Jelka aj s Alexom na bruchu, pocítil som veľkú úľavu, hneď sa mi pustili slzy, dojatia som sa ešte stále nezbavil. Náš fanklub šliapal na plné obrátky, od štartu až do cieľa, aj moja rodina prišla, no ja si robím vždy to svoje a stretávame sa až po pretekoch. Jelka kričala od radosti, malý sa zobudil, asi ma videl jedným okom, určite nevedel, kde je sever. Medailu z majstrovstiev sveta vlani v Prahe som venoval svojmu dedovi, chodil za mnou na preteky, úspechu sa nedožil. Teraz zlato venujem asi mame, chcela prísť, no pred cestou povedala, že to psychicky nezvládne. Teraz ju asi nedostanem ani na Slovenský pohár," zasmial sa.


Vydarená sezóna pre Slafkovského

Alexander Slafkovský opäť prežíva vydarenú sezónu. "Príprava bola dobrá, len detaily treba dolaďovať. Teraz to nebolo o súboji s Mišom Martikánom, štartoval za mnou, bol to férový súboj a mne jazda sadla lepšie. Špička sa rozšírila, hop alebo trop pociťoval každý a aj sa riskovalo. Keď som sadol na vodu, bolo to fajn, no vopred nemôžete nič tvrdiť, ani preceňovať pocity. Finálová jazda bola o psychike, o čistote pádlovania vo vode, ktorá sa neustále menila."

Aj zmeny pravidiel sa Alexander Slafkovský dotkol a nemenná trať na finále mu nezaimponovala. "Ak by sme sa vrátili k tomu, že po kvalifikácii sa trať opäť stavala, uvítal by som to. Mám zlato z majstrovstiev Európy, vlani som mal striebro na majstrovstvách sveta, slzy boli aj v Prahe, takže ani jednu medailu nevyvyšujem nad druhú a momentálne mi je jedno, čo s traťou robili, alebo presnejšie nerobili."

Strieborný Martikán

Strieborný Michal Martikán sa ohodnotil školským spôsobom, no výborná to nebola. Vedel som o dotyku, z koncentrácie som však nepopustil a šiel som svoju jazdu. Mám striebo, začať novú kariéru s druhým miestom nie je zlé, ten jeden dotyk ma však bude ešte dlhšie mrzieť. Stojím na prahu novej sezóny, bude určite zaujímavá, v pláne mám veľa pretekov, striebro hodnotím na rozbeh chválitebne.

Trať si Michal Martikán do pamäti perfektne zapísal. "Poriadne sme si ju odskúšali, nemenila sa, na finále sme sa mohli dobre pripraviť, v tomto smere sa nesťažujem. Bránky rozostavili ľahko, boli juniorské, keď to takto chcú, netreba sa tým zaoberať. Ja som cítil pohodu, no veľa neznamená, niekedy nevyjde voda, aj bránky boli občas veľmi nízko, čiže bez trochy šťastia ste sa nezaobišli. Naši fanúšikovia nám urobili skvelé prostredie, môžeme im zaďakovať."

Dve medaily pre Slovensko v singloch považuje Michal Martikán za krásny skutok. "Je super, že zlato a striebro putuje na Slovensko, neprekáža mi, že ma zdolal Sašo, skôr to, že som sa dotkol jednej bránky. Medaila je pre mňa cenná, znamená akýsi reštart, urobil som pre ňu všetko. Je to moja prvá medaila v novej kariére, asi by som jej vyhradil špeciálne miesto."

Halčin obsadil v K1 štvrté miesto

Vo finále kajakárov sa usilovalo až 15 lodí a po 4. mieste v semifinále si jediná slovenská loď s Martinom Halčinom trúfala na medailové priečky. V nabitej konkurencii musel čeliť veľkým súperom, no nápor na nervy zvládol veľmi dobre. Štvrté miesto so stratou 0,44 sekundy na bronz Španiela Samuela Hernanza na jednej strane tešilo, na druhej aj mrzelo. Vynikli Česi, ktorí si asi zobrali príklad zo slovenských singlistov. Aj oni si vyhradili zlatý a a strieborný piedestál zásluhou úspešného obhajcu titulu Jiřího Prskavca a druhého vo finále Víta Přindiša.

Kajakár Martin Halčin si povzdychol. "Ďalšie štvrté meisto, druhé veľké preteky tento rok a opäť štvrtý. Vážim si to, no aj trochu mrzí, keď ste kúsok od medaily. Trať sa nemenila, už som ju mal v pamäti, možno to bolo aj zlé, lebo človek špekuluje. Táto finálová jazda nebola najlepšia, viac sa mi vydarila semifinálová. Keby som ju zopakoval, mohol som mať aj medailu."

Finále bolo v znamení Čecha Prskavca, obhajcu titulu. "Krásne si skracoval trať a šiel neskutočne rýchlo. Zariskoval a vyplatilo sa mu. Mňa mohol inšpirovať dvojitý medailový zásah singlistov, no ja som sa sústredil na seba, aby som sa nejako nepremotivoval. Na trati sa našlo viac miest, na ktorých som sa o medailu pripravil. Aj som dúfal do poslednej chvíle, až dovtedy, kým nebolo všetko jasné. Najväčší vrchol v tejto sezóne je ešte pred nami na majstrovstvách sveta v septembri. Ja som sa presvedčil, že mám šance už aj v seniorskej kategórii, citeľný rozdiel medzi 'dvadsaťtrojkou' a dospelými nevzniká."

Finálové výsledky

C1 ženy: 1. Caroline Loirová (Fr.) 105,21 (2), 2. Julia Schmidová (Rak.) 106,32 (0), 3. Kateřina Hošková (ČR) 107,05 (2)

C1 muži: 1. Alexander Slafkovský 88,49 (0), 2. Michal Martikán (obaja SR) 89,76 (2), 3. Jan Benzien (Nem.) 90,05 (2)

K1 muži: 1. Jiří Prskavec 83,94 (0), 2. Vít Přindiš (obaja ČR) 84,82 (0), 3. Samuel Hernanz (Špan.) 86,32 (0), 4. Martin Halčin (SR) 86,76 (0)

3xC1 ženy: 1. Veľká Británia (Mallory Franklinová, Jasmine Royleová, Eilidh Gibsonová) 140,28 (10), 2. Španielsko (Nuria Vilarrublová, Miren Lazkanová, Klara Olazabalová) 149,56 (12), 3. Česko (Kateřina Hošková, Monika Jančová, Jana Matulková) 161,67 (16)

3xC1 muži: 1. Slovinsko (Benjamin Savšek, Anze Bercic, Luka Bozic) 98,48 (0), 2. Česko (Lukáš Rohan, Vítězslav Gebas, Jan Mašek) 101,18 (0), 3. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Karol Rozmuš) 102,16 (2)
 

Vyberte región